Bezpieczeństwo na rowerze

wpis w: Akcesoria sportowe | 0

kask-rowerowy-reconUpadek z roweru może być nie tylko bolesny, ale także tragiczny w skutkach. By chronić swoje zdrowie i życie rekomenduje się używanie odpowiednich akcesoriów ochronnych, w tym kasków rowerowych. Pamiętać należy, że dobór kasku powinien być dokonany pod kątem danego użytkownika.

Jaki kask wybrać?
Rowerzyści preferujący sporty ekstremalne powinni skupić się na kaskach typu full face, których konstrukcja jest zbliżona do kasków motocyklowych. Ochraniają nie tylko głowę, ale i szczękę. Możliwe jest również wygodne stosowanie gogli chroniących oczy.

Kask rowerowy MTB i kask szosowy posiadają podobne cechy. Oba są lekkie i mają aerodynamiczny kształt. Z różnic wymienić należy brak chroniącego oczy przed gałęziami i słońcem daszka w kasku rowerowym szosowym.

Innym kaskiem rowerowym, bardzo zbliżonym do kasku MTB, jest kask enduro. Wyróżnia się tym, że ma bardziej rozbudowany tył, a co za tym idzie – lepiej chroni głowę. Co ważne, pozostaje przy tym dość lekki i przewiewny.

Typowym kaskiem rowerowym do codziennego poruszania się po mieście jest kask rowerowy miejski. Nie zapewnia tak dobrej wentylacji jak kask MTB i nie posiada aerodynamicznego kształtu, ale za to chroni głowę przed opadami deszczu.

Istotną kwestią są parametry, takie jak odpowiedni dobór rozmiaru kasku i ilość otworów wentylacyjnych. Zbyt ciasny kask spowoduje istotny spadek komfortu użytkowania. Eksperci uważają, że dla zapewnienia odpowiedniej wentylacji głowy kask powinien posiadać 16 otworów, co zapewni szybkie odprowadzanie ciepła.